Polecamy

Stand up paddle – czym kierować się przy ich zakupie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Stand up paddle, dyscyplina sportu znana szerzej pod skrótem SUP, to całkiem nowa forma aktywności ciesząca się rosnącą popularnością. Potrzebna jest do niej odpowiednia deska – najważniejszy element całego ekwipunku – która odpowiednio dobrana zapewni Ci jeszcze większą frajdę z uprawiania sportu.

Choć wśród sportowców dominuje przekonanie, że nie sprzęt, a technika zrobią z Ciebie zawodnika, to jednak warto poświęcić parę chwil na wybór odpowiedniej deski. Jeśli jeszcze nie jesteś pewien, czy SUP to sport dla Ciebie, sprawdź, jakie są jego zasady oraz jakie korzyści płyną z jego uprawiania.

SUP – czym jest i na czym polega

Stand up paddle to stosunkowo nowa dyscyplina sportu wodnego polegająca na staniu na specjalnie przystosowanej desce znajdującej się na powierzchni wody. W płynięciu w odpowiednią stronę pomaga nam wiosło. Sport ten można uprawiać zarówno na jeziorach, morzach, jak i oceanach. SUP jest wspaniałą alternatywą dla windsurfingu, gdyż nie jesteśmy uzależnieni od warunków pogodowych. Jest to także dyscyplina dla każdego – czerpać z niej frajdę mogą zarówno dzieci, jak i dorośli, a samo opanowanie technik pływania jest łatwe i przyjemne.

Zalety stand up paddle

Podczas stania na desce i wiosłowania zapewniamy sobie kompleksowy trening całego ciała – ćwiczymy mięśnie swoich pleców, ramion i brzucha. Zachowując prawidłową postawę ciała, która pomaga nam utrzymać się na powierzchni wody, pracujemy nad kondycją mięśni głębokich, odpowiadających m.in. za nasz kręgosłup. Stand up paddle może zastąpić także trening cardio. Podczas wiosłowania możemy się naprawdę zmęczyć, zwłaszcza jeśli płyniemy pod prąd.

Jaka deska jest najlepsza do stand up paddle?

Czas wreszcie zastanowić się nad tym, jaka deska będzie najlepsza do uprawiania tej dyscypliny sportu. Aby dokonać właściwego wyboru, trzeba się zastanowić, gdzie i w jaki sposób będziemy korzystać z deski SUP. Inny rodzaj sprzętu wybiorą osoby, które chcą pływać rekreacyjnie, a inny zawodowcy i zapaleni pasjonaci.

Deska surfingowa

Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj deski jest przeznaczony dla osób, które chcą pływać również na falach. Jest ona zazwyczaj krótsza niż standardowe modele oraz bardziej wygięta na przodzie i tyle. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z SUP-em, deska surfingowa nie będzie najlepszym wyborem, gdyż jest ona mniej stabilna na spokojnych wodach.

Deska turystyczna

Deska turystyczna idealnie sprawdzi się dla osób, które chcą uprawiać SUP rekreacyjnie. Jest dłuższa niż standardowe deski i ma bardziej zadarty dziób, dzięki czemu świetnie sprawdzi się u osób początkujących. Przeznaczona jest głównie do pływania po spokojnych jeziorach, na których laikom łatwiej będzie utrzymać równowagę.

Deska wyścigowa

Jeśli stand up paddle nie jest dla Ciebie tajemnicą i pływanie idzie Ci znakomicie, możesz zainwestować w deskę wyścigową. Pozwoli Ci rozwinąć o wiele większe prędkości niż standardowa deska, a wszystko to dzięki długiej i wąskiej budowie oraz ostremu dziobowi.

Deska dla wszystkich

Na koniec uniwersalny model deski, który sprawdzi się każdemu, zwłaszcza osobie początkującej. Budowa umożliwia stabilne utrzymanie się na wodzie oraz łatwe sterowanie. Sprawdzi się zarówno na spokojnych wodach, jak i większych falach. Jest szersza, grubsza oraz ma charakterystyczne wygięcie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak prawidłowo wykorzystać pojemniki na odpady medyczne w codziennym życiu?
Jak prawidłowo wykorzystać pojemniki na odpady medyczne w codziennym życiu?
Dowiedz się, jak skutecznie i bezpiecznie korzystać z pojemników na odpady medyczne w codziennym życiu i dbać o środowisko.
Porównanie popularnych narzędzi do pomiarów w automatyce przemysłowej
Porównanie popularnych narzędzi do pomiarów w automatyce przemysłowej
Zbadaj różne narzędzia do pomiarów w automatyce przemysłowej. Porównujemy najpopularniejsze rozwiązania na rynku, ich możliwości oraz składniki, które wpływają na wybór konkretnego urządzenia.
Praktyczne porady, jak stylizować koronkowe detale w codziennych zestawach
Praktyczne porady, jak stylizować koronkowe detale w codziennych zestawach
Odkryj tajniki stylizacji koronkowych detali w codziennych zestawach. Praktyczne porady, które pomogą Ci włączyć delikatność koronki do Twojego codziennego stylu.
Ostatnie wpisy