Polecamy

Zanzibar – co warto zobaczyć?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Egzotyczna wyspa na Oceanie Indyjskim jest popularnym celem wycieczek Europejczyków, którzy chętnie łączą pobyt ze zwiedzaniem innych miejsc w Tanzanii. Rajskie plaże i piękna pogoda zachęcają zwłaszcza do wizyt w listopadzie i marcu, gdy sezon dobiega końca i jest mniej turystów, ale nie nastała jeszcze pora deszczowa.

Wyspa przypraw – największa w Tanzanii

Nazywany „wyspą przypraw”, Zanzibar jest największą w Tanzanii i zarazem w archipelagu nazwanym tak samo. Położona na Oceanie Indyjskim ma powierzchnię 1658 km2 i jest zamieszkała przez 622 tys. mieszkańców. Ważną rolę odgrywa tutaj turystyka, ale nazwa „wyspy przypraw” także nie jest przypadkowa – uprawia się tutaj goździki i palmę kokosową. Duże znaczenie ma też rybołówstwo. Największym miastem jest Zanzibar, który liczy sobie przeszło 495 tys. mieszkańców. Walutą jest tutaj Szyling tanzański. Po przylocie musimy przestawić swoje zegarki o dwie godziny do przodu w stosunku do czasu obowiązującego w Polsce. 

Pogoda na Zanzibarze

Przez cały rok temperatury na Zanzibarze są bardzo wysokie. Dzień i noc trwają mniej więcej po równo – wschód ok. godz. 6 i zachód po 18. Pora deszczowa zaczyna się od kwietnia i trwa do końca czerwca. Nie oznacza to, że czas ten musi być wyjątkowo nudny, ale nie ma gwarancji co do pogody – zaletą są jednak niższe ceny. Jakimi atrakcjami warto wypełnić swój program wakacji na Zanzibarze?

Kamienne miasto (Stone Town)

Tutejsze Kamienne miasto znalazło się na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO jako przykład połączenia wielu kultur – afrykańskiej, europejskiej, indyjskiej i arabskiej. Ciasna zabudowa sprawia, że ruch odbywa się tutaj pieszo lub dzięki rowerom i motocyklom. Dawniej to tutaj mieścił się jeden z głównych ośrodków handlu ludźmi między Azją a Afryką. Warto zdecydować się na wycieczkę śladami tego haniebnego procederu sprzed lat. 

Z Kamiennym miastem związana jest również pewna ciekawostka. Właśnie tutaj urodził się 5 września 1946 r. Farrokh Bulsara, znacznie lepiej znany światu jako Freddie Mercury, wokalista grupy Queen. Zwiedzając miasto, warto też pójść na typowo afrykańskie targowisko, aby poczuć klimat życia w tym miejscu. 

Nurkowanie i podziwianie bogactwa tutejszego świata podwodnego

Pisząc o atrakcjach Zanzibaru, nie sposób pominąć możliwości wypłynięcia drewnianą łódką na tutejsze rafy – po to, żeby móc nurkować i podziwiać bogactwo podwodnego życia. Można tu spotkać między innymi żółwie morskie i delfiny. W ten sposób odwiedzimy również inne wyspy archipelagu. 

Plantacje „wyspy przypraw”

Skąd biorą się goździki? Jak uprawiana jest palma kokosowa? Możemy się tego dowiedzieć i zobaczyć na własne oczy właśnie podczas wycieczki na Zanzibar. Napotkamy tutaj również rosnący pieprz, jak i kurkumę. Plantacje zwiedza się z przewodnikiem, który opowiada o właściwościach poszczególnych roślin, których można też dotknąć czy spróbować.

Plaże Zanzibaru

Wspaniała pogoda, ciepła oceaniczna woda o błękitnej barwie – bez wątpienia sprzyjają wypoczynkowi na jednej spośród wielu plaż Zanzibaru. Idealne miejsce dla błogiego lenistwa, ale nie tylko. Popularne są tutaj również sporty wodne – przede wszystkim kitesurfing. 

Park Narodowy Jozani

Jedyny na Zanzibarze park narodowy ma za zadanie chronić las deszczowy w możliwie niezmienionej formie. Największą atrakcją, obok kilkudziesięciu gatunków motyli, ptaków i wysokich baobabów, są zagrożone małpy Red Colobus. 

Restauracja The Rock

Zbudowana na wyspie, na którą pieszo można dotrzeć… jedynie podczas odpływu. Unikalne położenie lokalu i jego piękne usytuowanie na prawdziwej skale współgra z menu serwowanym klientom, które także ma wybitnie lokalny charakter – królują tutaj miejscowe ryby i owoce morza. 

Fot. Alexander Osipenko/unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zalety stosowania celownika termowizyjnego w czasie polowania
Zalety stosowania celownika termowizyjnego w czasie polowania
Polowanie to nie tylko pasja, ale także odpowiedzialność za bezpieczeństwo i dobro zwierząt. Wymaga to nie tylko odpowiedniego wyposażenia, ale również wiedzy i umiejętności. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia myśliwego jest celownik. Dziś coraz popularniejszym rozwiązaniem wśród myśliwych jest celownik termowizyjny.
Jak wybrać odpowiedni zawór do swojego systemu automatyki budynkowej
Jak wybrać odpowiedni zawór do swojego systemu automatyki budynkowej
Zrozum jakie kryteria są kluczowe podczas wyboru zaworu do systemu automatyki budynkowej i jakie typy zaworów są dostępne na rynku.
Zastosowanie lusterka stomatologicznego w codziennej praktyce lekarskiej
Zastosowanie lusterka stomatologicznego w codziennej praktyce lekarskiej
Odkryj, jak lusterko stomatologiczne ma zastosowanie w codziennej praktyce lekarskiej, pomagając w diagnozowaniu i leczeniu różnych schorzeń jamy ustnej.
Ostatnie wpisy