Egzotyczna wyspa na Oceanie Indyjskim jest popularnym celem wycieczek Europejczyków, którzy chętnie łączą pobyt ze zwiedzaniem innych miejsc w Tanzanii. Rajskie plaże i piękna pogoda zachęcają zwłaszcza do wizyt w listopadzie i marcu, gdy sezon dobiega końca i jest mniej turystów, ale nie nastała jeszcze pora deszczowa.
Nazywany „wyspą przypraw”, Zanzibar jest największą w Tanzanii i zarazem w archipelagu nazwanym tak samo. Położona na Oceanie Indyjskim ma powierzchnię 1658 km2 i jest zamieszkała przez 622 tys. mieszkańców. Ważną rolę odgrywa tutaj turystyka, ale nazwa „wyspy przypraw” także nie jest przypadkowa – uprawia się tutaj goździki i palmę kokosową. Duże znaczenie ma też rybołówstwo. Największym miastem jest Zanzibar, który liczy sobie przeszło 495 tys. mieszkańców. Walutą jest tutaj Szyling tanzański. Po przylocie musimy przestawić swoje zegarki o dwie godziny do przodu w stosunku do czasu obowiązującego w Polsce.
Przez cały rok temperatury na Zanzibarze są bardzo wysokie. Dzień i noc trwają mniej więcej po równo – wschód ok. godz. 6 i zachód po 18. Pora deszczowa zaczyna się od kwietnia i trwa do końca czerwca. Nie oznacza to, że czas ten musi być wyjątkowo nudny, ale nie ma gwarancji co do pogody – zaletą są jednak niższe ceny. Jakimi atrakcjami warto wypełnić swój program wakacji na Zanzibarze?
Tutejsze Kamienne miasto znalazło się na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO jako przykład połączenia wielu kultur – afrykańskiej, europejskiej, indyjskiej i arabskiej. Ciasna zabudowa sprawia, że ruch odbywa się tutaj pieszo lub dzięki rowerom i motocyklom. Dawniej to tutaj mieścił się jeden z głównych ośrodków handlu ludźmi między Azją a Afryką. Warto zdecydować się na wycieczkę śladami tego haniebnego procederu sprzed lat.
Z Kamiennym miastem związana jest również pewna ciekawostka. Właśnie tutaj urodził się 5 września 1946 r. Farrokh Bulsara, znacznie lepiej znany światu jako Freddie Mercury, wokalista grupy Queen. Zwiedzając miasto, warto też pójść na typowo afrykańskie targowisko, aby poczuć klimat życia w tym miejscu.
Pisząc o atrakcjach Zanzibaru, nie sposób pominąć możliwości wypłynięcia drewnianą łódką na tutejsze rafy – po to, żeby móc nurkować i podziwiać bogactwo podwodnego życia. Można tu spotkać między innymi żółwie morskie i delfiny. W ten sposób odwiedzimy również inne wyspy archipelagu.
Skąd biorą się goździki? Jak uprawiana jest palma kokosowa? Możemy się tego dowiedzieć i zobaczyć na własne oczy właśnie podczas wycieczki na Zanzibar. Napotkamy tutaj również rosnący pieprz, jak i kurkumę. Plantacje zwiedza się z przewodnikiem, który opowiada o właściwościach poszczególnych roślin, których można też dotknąć czy spróbować.
Wspaniała pogoda, ciepła oceaniczna woda o błękitnej barwie – bez wątpienia sprzyjają wypoczynkowi na jednej spośród wielu plaż Zanzibaru. Idealne miejsce dla błogiego lenistwa, ale nie tylko. Popularne są tutaj również sporty wodne – przede wszystkim kitesurfing.
Jedyny na Zanzibarze park narodowy ma za zadanie chronić las deszczowy w możliwie niezmienionej formie. Największą atrakcją, obok kilkudziesięciu gatunków motyli, ptaków i wysokich baobabów, są zagrożone małpy Red Colobus.
Zbudowana na wyspie, na którą pieszo można dotrzeć… jedynie podczas odpływu. Unikalne położenie lokalu i jego piękne usytuowanie na prawdziwej skale współgra z menu serwowanym klientom, które także ma wybitnie lokalny charakter – królują tutaj miejscowe ryby i owoce morza.
Fot. Alexander Osipenko/unsplash