Polecamy

Odprawa przez internet – co warto wiedzieć?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Przygotowanie dokumentów przed wylotem to szybki i tani sposób na udaną podróż. Kiedy i jak odprawiać się on-line? 

Oszczędność czasu i pieniędzy 

Najważniejszą informacją, jaką należy wiedzieć w kontekście odprawiania się samodzielnie, jest fakt, że taka odprawa jest bezpłatna. Zasada ta dotyczy większości linii lotniczych, szczególnie tych komercyjnych, z których korzysta najwięcej turystów. Odprawianie się on-line jest bardzo szybkie, proste i nie wymaga dodatkowych formalności. Linie lotnicze wprowadzają taką bezpłatną opcję dla wszystkich podróżujących, co znacznie ułatwia kontrolę bezpośrednio na lotnisku. Zazwyczaj po przygotowaniu karty pokładowej sprawdzany jest jedynie dokument tożsamości, który został podany podczas internetowej weryfikacji. 

Wybór szczegółów podróży 

Samodzielna odprawa on-line to także świetna okazja do ustalenia wszystkich szczegółów lotu jeszcze przed rozpoczęciem podróży. Standardowo odprawa on-line jest dostępna dla użytkowników na kilka dni przed wylotem. Wtedy wiemy już, kto będzie z nami podróżować, jakie bagaże są przewożone i czy potrzebujemy dodatkowych opcji z oferty linii lotniczych. Podczas wypełniania formularza samodzielnej odprawy internetowej należy wpisać dane podróżujących wraz z numerami ich dokumentów tożsamości, dodać bagaże oraz dokupić dodatkowe opcje, takie jak samodzielny wybór miejsc w samolocie, parking na lotnisku czy asysta obsługi obiektu. Osoby podróżujące budżetowo powinny także wiedzieć, że wykupienie bagażu podręcznego lub rejestrowanego podczas odprawy często jest tańsze niż w czasie rezerwacji i opłacania biletów. 

Kto może odprawiać się on-line?

Przygotowanie karty pokładowej internetowo jest opcją w cenie zakupu biletu i dotyczy większości pasażerów. Zasady regulujące odprawę on-line są podobne w przypadku większości linii lotniczych i obowiązują wszystkich pasażerów. Wyróżnia się jednak kilka przypadków, kiedy odprawa musi się odbyć bezpośrednio na lotnisku. Dotyczy to osób podróżujących ze zwierzęciem, wymagających specjalnej opieki lub dzieci w wieku 6–12 lat lecących samodzielnie. Warto pamiętać także, że odprawa on-line jest dostępna w różnym czasie w zależności od regulaminu linii lotniczych – od kilku tygodni do maksymalnie kilku godzin przed wylotem. W praktyce oznacza to, że osoby, które nie zdążą zmieścić się w tym przedziale czasowym, muszą odprawić się stacjonarnie, co może wiązać się z dodatkowymi kosztami.

Czy można zmienić dane lotu po dokonaniu odprawy on-line? 

Możliwość zmiany jakichkolwiek danych w rezerwacji po przygotowaniu karty pokładowej zazwyczaj jest dostępna. Usługa ta jest jednak dodatkowo płatna i może być wykonana tylko w określonym czasie przed wylotem. Każda z linii lotniczych inaczej to reguluje, jednak standardowo możliwa jest nie tylko zmiana daty czy godziny wylotu, ale także wprowadzenie korekty w danych osobowych czy informacjach dotyczących dokumentu tożsamości. Warto wiedzieć, że w przypadku nieważnego dokumentu tożsamości system od razu wykryje błąd podczas odprawy internetowej – wczesne wykrycie może dać pasażerowi czas na uaktualnienie wymaganych dokumentów. 

Zdjęcie główne: Ross Parmly/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealny zespół muzyczny na imprezę firmową?
Jak wybrać idealny zespół muzyczny na imprezę firmową?
Wybór idealnego zespołu muzycznego na firmowe wydarzenie może być kluczowy dla jego sukcesu. Odkryj praktyczne wskazówki, które pomogą Ci podjąć najlepszą decyzję.
Porady na temat dbania o soczewki kontaktowe dla utrzymania zdrowia oczu
Porady na temat dbania o soczewki kontaktowe dla utrzymania zdrowia oczu
Poznaj najlepsze metody dbania o soczewki kontaktowe, aby zapewnić odpowiednią ochronę i zdrowie Twoim oczom. Dowiedz się, jak prawidłowo je czyścić, przechowywać i zarządzać.
Czy można łączyć pasję do biegania z fotografią?
Czy można łączyć pasję do biegania z fotografią?
Odkryj, jak twoje zamiłowanie do biegania i fotografii mogą się wzajemnie uzupełniać. Przeczytaj, jak te dwie pasje połączyć, doświadczyć nowych doznań i twórczo popłynąć z prądem obu dyscyplin.
Ostatnie wpisy